ДИЗАЙН НЕ МОЖНА УЗАГАЛЬНИТИ СЛОВОМ “МИСТЕЦТВО” – ЦЕ НІЩО ІНШЕ, ЯК НАУКА. ЦЕ ВЗАЄМОДІЯ ТВОРЧОСТІ І ЖИТТЯ НА ЕСТЕТИЧНОМУ РІВНІ. ДИЗАЙНЕР У СВОЇЙ РОБОТІ ПОВИНЕН НЕ ЛИШЕ ВОЛОДІТИ ЧИМАЛИМ БАГАЖЕМ ЗНАНЬ, ПОСТІЙНО ЇХ РОЗВИВАТИ І АКТУАЛІЗОВУВАТИ, А ТАКОЖ ПІДХОДИТИ ДО ПРОЦЕСУ З ТОЧКИ ЗОРУ ПСИХОЛОГІЇ СПРИЙНЯТТЯ. ОТЖЕ ПСИХОЛОГІЯ, ЯК НЕВІД’ЄМНИЙ ЕЛЕМЕНТ ПРОЕКТУВАННЯ, МАЄ БАГАТО ЗАГАЛЬНО-ПРИЙНЯТИХ АСПЕКТІВ:  СПРИЙНЯТТЯ ФОРМИ, КОЛЬОРУ, ОСВІТЛЕННЯ, ВЕЛИЧИНИ ПРОСТОРУ… ГОЛОВНИМ Є СПРИЙНЯТТЯ КОНКРЕТНОЇ ОСОБИСТОСТІ ЗАМОВНИКА – НА ЯКЕ ВПЛИВАЄ ЙОГО ВІК, СТАТЬ І СПОСІБ ЖИТТЯ.

 

 


  • Жіночий інтер’єр
  • Чоловічий інтер’єр 
  • Сімейний компромісний варіант “unisex”

Кожен з дизайнерів, зі своєї практики, може пригадати ситуацію коли в процесі обговорення проекту вподобання подружжя (замовників) не збігаються, і чоловік і жінка чітко відстоюють свою позицію. Це ні в якому разі не проблема злагоди в сім’ї, кожен має право на свій особистий смак, а задача дизайнера в цій ситуації – знайти компроміс, щоб не порушити зону комфорту жодного з замовників.

Тож до Вашої уваги порівняльний батл мужніх чоловічих і ніжних жіночих інтер’єрів “Battle of the Sexes”.

Жіночий інтер’єр. Жінок, по етикету, завжди пропускаємо вперед. Інтер’єр прекрасної статті сконцентрований на прекрасному, практична сторона залишається другорядною. Перевірити це припущення можна на епізоді з повсякденного життя жінки, яка заради ефектного зовнішнього вигляду жертвує зручністю і практичністю, одягаючи високі підбори, стискаючу коректуючу білизну, одяг не завжди приємний до тіла, головне щоб гарний на вигляд. Так і облаштовуючи житло жінка обере диван витончених форм, а чоловік, в свою чергу, диван за м’ягкістю посадки.

Це зовсім не означає, що жінка нехтує функціоналом, навпаки, крім дивану вона обставить приміщення ще декількома альтернативними меблями для відпочинку – лежанками, панкетками, кріслами і пуфами.  Чоловік в такому випадку, як правило, задовольниться одним лише м’яким диваном. Генетично в жінки закладено таку здатність, яку в психології називають “синдром гніздування”. Саме за покликом природи вона намагається з усіх сил створити домашній затишок. За ці риси і прийнято жінок називати “берегинею домашнього полум’я”. В жіночому інтер’єрі завжди багато текстилю – багатошарові гардини, багато декоративних подушок і скатертини на столі, які не люблять чоловіки.І в дома і на роботі свій простір жінка оточує безліччю милих оку дрібничок. Безліч фото в рамочках, декоративні свічки, статуетки, вазони, вази з квітами. Все що несе приємні спогади чи асоціації вона розміщує на виду.Відповідно до вище сказаного випливає і стильове вподобання. Мало який чоловік зі своєї ініціативи захоче зроби будинок у стилі “прованс”, навіть якщо це заміський будинок чи дача, він буде наближений до “шале” або “мисливського” стилю. Класичний стиль обирають у співвідношенні 70% жінок і 30 % чоловіків, при чому класика у них кожного своя. Жіночий інтер’єр в класичному розумінні сповнений романтизму, світла, пастельних теплих відтінків, ажурними деталями, трендовими елементами (так як справжня жінка завжди “йде нога в ногу з модою”).

За роботами з психології Зігмунда Фрейда і Карла Гюстава Юнга, де вони розбирають архетипи жіночої і чоловічої статті, можна зробити висновок, що таке різне світосприйняття зумовлене генами і свідомістю закладеною в дитинстві. Так дівчатка граючись ляльками і будуючи замки для принцес, твердо закладають фундамент образу свого майбутнього житла. А хлопчики надаючи перевагу іграшкам пов’язаним з техногенним характером: автівки, роботи, літачки, космічні ракети – накладають відбиток на їхню психологію сприйняття і асоціативні вподобання.

Чоловічий інтер’єр можна описати такими прикметниками як лаконічність, простота, надійність. Виходячи з цієї точки зору, пояснюється пристрасть сильної статі до сучасних стильових рішень, до яких можна віднести хай-тек, лофт, урбан, мінімалізм, модернізм… До класики тяжіють меншість чоловіків, та все ж обираючи її вони не допустять фальшивості і надлишкового пафосу. Це буде класика навіяна з улюблених кінострічок про справжніх чоловіків гангстерських детективів. Максимум дерева, диван в стилі честерфілд і твідовий текстиль. Взагалі у дизайні квартири холостяка не знайти гламуру у вигляді кришталевої люстри з милими плафончиками, які подобаються жіночій половині. Ніяких кучерявих рам на картинах, плюшевих подушок, декору з паєтками, бахрамою чи стразами, що серйозно поставить під сумнів їхню репутацію.

Замість цінного кришталю справжній мужчина надасть перевагу іншим цінним матеріалам – натуральна шкіра, мармур, дорогі породи деревини. Близькими по духу також є метал, що символізує міць, монументальні бетонні елементи; цегла в оздоблені демонструє відкритість і безпосередність. Чоловіки бачать красу, як вона є, шукають її  у справжньому, природньому.

У формах претендентами є прості геометричні, архітектурні. Плавні лінії можуть бути присутніми в тому випадку, коли вони зумовлені ергономікою – наприклад вигин спинки стільця чи поворот гвинтових сходів без надлишкового ускладнення і прикрашання. Щодо прикрашання, а саме декору, чоловіки відносяться досить скептично. Вони не люблять загромаджувати простір різними “зайвими” дрібницями. Всупереч цьому, як ми  можемо спостерігати на прикладі інтер’єру в стилі лофт, вони не гребують почепити на стіну велосипед, чи навіть поставити свій улюблений байк посеред вітальні, як цінний музейний експонат.

Сімейний компромісний варіант “unisex”

В будь-якій ситуації завжди можна знайти компроміс, навіть якщо це конфлікт смаків. Це зовсім не означає, що хтось має поступитись і знехтувати своїм вподобанням. Завжди є альтернативний варіант який підійде двом абсолютно протилежним особистостям, адже, як відомо, саме такі і притягуються одне до одного і за законами фізики і за законами життя:).

Є два методи підбору компромісного варіанту:

а) шляхом компенсації

б) варіант “нічия” нейтральний

В першому дизайнер розробляючи проект враховує вподобання обох сторін і вживає їх в єдиний образ.  На перший погляд несумісні речі, різні за характером і навіть стилем можна об’єднати, “подружити” за рахунок допоміжних елементів. Вже всім відомий стиль “еклектика” визнаний і любимий публікою, прекрасно демонструє саме цей принцип – гармонійне, виважене змішування стилів.

Нейтральний варіант – простіший з точки зору проектанта. Слід обрати той стиль, який максимально підійде обом сторонам. Більшість сімейних пар обирають скандинавський стиль, де злагоджено взаємодіють сучасність і традиційність. Ньюансна палітра, оптимальність у формах і кількості меблів, простота і невимушеність матеріалів роблять цей стиль популярним і сімейним.

Сучасна класика (неокласика) – в назві стилю і криється його суть. Суть цього стилю в тому, що він може відхилятись в ту чи іншу сторону, тобто він може бути і достатньо технологічним, або з вінтажним нахилом, може бути пафосним, буржуазним, а може і строгим, традиційним. В загальному це класині елементи в сучасній інтерпретації.

Арт – деко – стиль, який не має статі, в ньому рівнозначно і жіночого і чоловічого, однак, через його специфічність і дороговизну, він підходить далеко не кожному.

Кожен стиль, будь – це брутальний лофт чи витончена класика, можна видозмінювати і наділяти його і жіночими і чоловічими рисами.

Втім, взагалі, необов’язково притримуватись конкретного стилю, не варто заганяти себе в “рамки”. Скільки зображень інтер’єрів Ви бачили які Вам дуже подобаються, а стиль визначити важко? В деяких з них стилі поєднуються, а деякі взагалі конкретиці не піддаються. Коли в 1863 році Едуард Мане виставив свою картину “Сніданок на траві” в Салоні у Парижі, такого стилю як модернізм не існувало… Є такі стилі, а точніше напрями, про які Ви можливо вперше чуєте: маньєризм, гранж, онто – арт, або контемпорарі.

Тож, набагато головніше створити інтер’єр, який буде подобатись усім жильцям, а не гарно звучати в презентації для гостей.