ВАННА

ЗАЗВИЧАЙ, МИ НЕ ЗВЕРТАЄМО УВАГИ НА ПРЕДМЕТИ ЩОДЕННОГО ВЖИТКУ ТА НЕ НАДАЄМО ЇМ ОСОБЛИВОГО ЗНАЧЕННЯ, ОДНАК, ЯКЩО ЗАМИСЛИТИСЬ, КОЖЕН З НИХ МАЄ СВОЮ ОСОЛИВУ ІСТОРІЮ, ДУШУ, ВКЛАДЕНУ МАЙСТРОМ ТА БАГАТО СПОГАДІВ, ЯКІ ПОВЯЗУЮТЬ ВАС САМЕ З ЦИМ ПРЕДМЕТОМ. У ТАКИЙ СПОСІБ, НА ПЕРШИЙ ПОГЛЯД, ЗВИЧАЙНИЙ ПРЕДМЕТ ВИКЛИКАЄ ПРИВ’ЯЗЯНІСТЬ, НАБУВАЄ ЦІННОСТІ і НАВІТЬ ПЕРЕДАЄТЬСЯ З ПОКОЛІННЯ В ПОКОЛІННЯ.


Історія виникнення

Короткий огляд по матеріалах

Види, типи і форми

Оздоблення та декор

Додаткові функції


Ванна  – це невід’ємний атрибут нашої оселі. Вона служить не лише для гігієни, але й для відпочинку від сірих буднів. Тут ми можемо зігрітися в гарячій воді, “змити” всю негативну енергію або влаштувати романтичний вечір при свічках чи наповнити її цілющими відварами, провести spa процедури, релаксувати огорнувшись ніжною пінкою. Всі ці сокровенні ритуали зумовлюють дуже індивідуальний підхід до вибору ванної.

Історія виникнення

Усім відомі історії про Клеопатру, яка приймала омолоджуючі ванни з молока і меду,  і хоча самої ванни в сучасному розумінні тоді не існувало, на її місці були кам’яні купелі – басейни оброблені алебастром або глиною. Вони розташовувались серед кімнати, були мілкі та мали водостік. 

Історія її виникнення бере свій початок ще з 3000-х років до н.е. в стародавній Індії. У священних книгах індуізму “Наука життя” йдеться про цілющу властивість води, як панацею від багатьох недуг. Як не дивно, саме тут при розкопках знайшли перші ванни, вони були керамічними і дуже схожими на сучасні.

Далі історія розвивалась у Древньому Римі. Як відомо, це була найчистоплотніша цивілізація. Тут ванни зустрічались в багатьох власних будинках, також існували “Терми”- бані при яких були індивідуальні кімнати з ванними чашами.

Древні греки поклонялись богині Гігеї, яка відповідала за чистоту і всі ритуали з цим пов’язані. Так, сучасний термін “гігієна” походить саме від цієї міфічної богині.  На місці Олімпії (північна Греція) при розкопках було знайдено ванні кімнати обкладені плиткою та басейни зі стоком і спеціальним заглибленням для ніг, що передбачало сидяче положення в купальні. Ця знахідка підтверджує гіпотезу Гіппократа, що ванну краще приймати сидячи, ніж лежачи. До речі, саме сидячи в ванній Архімед і відкрив свій знаменитий закон.  

 У дворі храму царя Соломона було так зване “мідне море” – 2-х метровий басейн з полірованої міді 4.6 метри в діаметрі, який стояв на 12 мідних статуях волів.  Стінки ємності були товщиною з долоню – така велика кількість міді була добута Давидом у військових походах на Сирію. “Море” відливали в глиняних формах поблизу Йордану, на той час це було велике технологічгне і культурне досягнення.

У середньовіччі митися вважалося навіть гріхом, Європа в цей час відома своїми нечистотами та неприємними запахами. У цей час занепаду процес гігієни вважався ганебним, тому чепурні керамічні ванни чи ванни з благородних металів  не використовувались. Натомість їм робили дерев’яні бадді, але навіть вони були не всім доступні, тому їх брали в оренду  та з ціллю економії води мились одночасно декілька людей. Процедуру організовували, в кращому випадку, один раз на місяць. Такий спосіб життя та пропаганда “немитості” була однією з причин різних епідемій, в тому числі “чорної чуми”. Після тих страшних подій знову почався розквіт, а з ним і відродження культу чистоти.

Вже в ХVІІ столітті у Франції казаняр Левель вигадав спосіб постійного підігріву води і налагодив масове виробництво мідних ванн.

В Англії в часи правління королеви Вікторії було прийнято використовуавати сидячу ванну елегантної форми. ЇЇ  розташовували в спальній біля каміну, а окрема кімната для ванни з’явилась лише в ХХ столітті.

На відмінно від західної Європи – на сході культ чистоти завжди був у пошані. В Японії  на місці ванни були “фуро” – дерев’яний чан, який знизу підігрівався піччю. Спеціально  для сидячого занурення до рівня серця, було передбачено лавочку, а на голову, по традиції, одягали прохолодну шапочку.

Сьогодні ванни виготовляють з найрізноманітніших матеріалів – від традиційних керамічних до новітніх з гібридної епоксидної смоли,  від найдешевших акрилових до найдорожчих з напів-коштовного каміння.

Короткий огляд по матеріалах

Акрилова ванна

Ванна з акрилу (санітарний акрилат) – це найпопулярніший варіант завдяки своїй ціні, різноманітності дизайну та розмірів.Через свою легкість та пластичність матеріал дозволяє відливати будь-які форми, виступи, повороти. Також одним з плюсів є теплоємність – акрил  сам по собі є теплішим на дотик і довше тримає тепло, ніж метал. Мінусом є нестійкість матеріалу до подряпин та непростий догляд. З часом білий акрил починає жовтіти. Також не рекомендується в ній  прання кольрових речей які можуть линяють. Акрилову ванну можна реставрувати шляхом шліфування, однак таку процедуру проводити потрібно дуже обережно та вкрай рідко, тому що це призводить до стоншення стінок і навіть тріщин.


При виборі такої ванни зверніть увагу на товщину стінок – вона повинна бути 4-5 мм, армування краще вибирати стальне, ніж скловолоконне. Переконайтесь в наявності каркасу, в деяких моделях він може продаватися окремо. І ще раз потрібно впенитись, що це саме акрил, а не пластик вкритий акрилом.


Кварилова ванна

Кварил – це матеріал який складається з акрилу і дрібного кварцевого піску. Така ванна буде міцнішою і більш зносостійкою, ніж акрилова. Візуально вона подібна до чавунної ванни. Товщина її стінок 9-10 мм., що впливає на її загальну вагу. Найпопулярнішим виробником кварилових ван є Villeroy & Boch AG ( Німеччина).

Металева (стальна) емальована ванна

Один із відносно недорогих і надійних варіантів є металева (стальна) ванна. Однак  при виборі  необхідно звернути увагу на товщину стінок, щоб уникнути таких недоліків, як розтріскування емалі, що зазвичай відбувається через деформацію металу від ваги. Ця проблема відпадає, якщо товщина стінок ванни буде більше 3-х см, до того ж, чим товстіші стінки – тим менше вона буде дзвеніти. Вона швидко нагрівається але не дуже довго тримає тепло, тому слід подумати про додаткове утеплення. Із плюсів – за нею легко доглядати.

Чавунна ванна

Чавунна ванна  – це ванна виконана зі сплаву металу з даванням вуглецю. Таку ванну, як і чавунні батареї, більшість людей сприймають пережитком часів СРСР, і при першій нагоді позбуваються їх. Але існують і поціновувачі, які реставрують їх та ще тривалий час насолоджуються основною перевагою – теплоємністю.

Зазвичай реставрація ванни коштує дорожче, ніж купівля новою бюджетної. Щодо нової чавунної ванни: тут діапазон цін дуже широкий, як і різноманіття форм, кольорів та оздоблення. Яскравим прикладом є чавунна ванна у формі чаші на фігурних ніжках з різним забарвленням зовнішньої сторони.

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Обираючи чавунну ванну зверніть увагу на якість покриття емалі, вана повинна бути асолютно рівною без мікротріщин, напливів чи просвітів, така емаль прослужить багато (20 -25) років.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Керамічна ванна

Керамічна ванна – один з кращих можливих варіантів. Відомо, що кераміка не реагує на перепади температури та дуже довго тримає тепло, також не піддається легким механічним ушкодженням (потертості і подряпини), але може тріснути від удару. Вона проста в догляді та незрівнянна по вигляду. Один лише недолік – вартість такої ванни, але її виправдовує довговічність. Різновидом керамічної ванни є фаянсова ванна, яка виготовляється з фаніртону – відбірного сорту білої глини.

Мідна

Мідна ванна – вибір аристократів. Неймовірний вигляд і цілющі властивості благородного металу не залишать нікого байдужими. Завдяки бактеріологічності міді на її стінках бактерії не розмножуються, і взагалі пропадають. Також мідь є одним з основних мікроелементів нашого оганізму.

З часом на міді виступає зеленувато – бірюзова патіна, це невідємний процес окислення, який багато кому навіть подобається. Щоб уникнути такого ефекту, то після кожного купання потрібно витирати ванну насухо та раз на місяць обробляти її спеціальним воском. Цікавий факт, що всі мідні ванни виготовляються ручним способом, тому важко знайти дві ідентичні. Така ванна прирівнюється до предметів розкоші. Наприклад, вартість ванни французького виробника “Herbeau” прирівнюється до авто Porsche.

Мармурова ванна

Мармурова ванна, як антична скульптура, стане виразною окрасою інтер’єру. Технологія виготовлення передбачає вирізання купелі з цільного шматка каменю. У давнину це робили вручну, а сьогодні за допомогою спеціальної апаратури. Цей  благородний камінь легко піддається обробці, що дозволяє створювати різні екстравагантні форми, а різноманіття порід дають неповторну палітру кольорів та візерунків. Ванну з напівкоштовного оніксу підсвічують, і так досягають фантастичних  ефектів. Така ванна хоч і довговічна, але дуже примхлива в догляді, особливо зі світлих порід, які з часом можуть пожовтіти. Також слід бути обережними з підбором парфумерії з барвниками, щоб запобігти появі плям. Під час експлуатації неминуче на ній виникнуть сколи та мікротріщини, тому з часом необхідно буде проводити реставрацію.

Дешевшою альтернативою є ванна з литого мармуру – це штучний композитний матеріал з мармурової “крошки” та смол. Завдяки унікальним властивостям матеріалу можна створювати вироби різних форм та розмірів. На етапі виробництва ванна покривається спеціальним лаком, який називається гелькуот. Завдяки ньому вона стає глянцева та зносостійка до механічних пошкоджень і забруднень. Також завдяки цьому лаку досягають цікавих візуальних ефектів.

Дерев’яна ванна

З дерева, окрім звичних нам меблів, виготовляють дерев’яні ванни, дуже ексклюзивні. Технологія її виробництва досить клопітка та трудоємна, крім  того використовується 90 % ручної праці. Виготовляється з масива натурального дерева, елітних порід (венге, дуб, сапеле, вишні, манго). Дерево проходить спеціальну підготовку. На готовий виріб наносять спеціальні водовідштовхуючі покриття, лаки щоб дерево не розбухло і не тріснуло. Відповідальні виробники дорожать своєю репутацією, і  дають гарантію на дерев’яну ванну не менше 5 років. Ванна з дерева це не лише вишукана прикраса, а незамінне місце для релаксації, оскільки деревина від нагріву виділяє ефірні масла з цілющі властивості. Особливості догляду – головне не порушати цілісність лакового покриття, запобігати подряпинам.

Скляна ванна

Не дивлячись на сучасні технології гартування скла та обробки його країв, скляна ванна лишається тендітним виробом, який боїться ударів, подряпин. При бережному користуванні може прослужити довго  – до 50 років. Така ванна, як арт -об’єкт, зазвичай, встановлюється на видному місці, щоб дати змогу грі світла, а завдяки своїй прозорості не буде захаращувати простір. Завдяки широкій можливості форм і кольорових відтінків самого скла і підсвітки досягають унікальних візуальних ефектів, однак скептики таку ванну називають “акваріумом для людей”, адже не кожному комфортно буде знаходитись у скляній прозорій ванні.

LUMINIST (гібридна епоксидна смола)

На одній з міжнародних інтер’єрних виставок зустрівся цікавий екземпляр – ванна з гібридної епоксидної смоли LUMINIST. Це унікальний матеріал розроблений і запатентований японською компанією ТОТО, в ньому поєднуються напівпрозорість притаманна матовому склу та висока зносостійкість і міцність. Завдяки таким властивостям ванни довговічні, їх можна підсвічувати з середини, що створить приємну атмосферу.

Матеріал належить до епоксидних полімерів, які через свої фізичних властивостей часто використовується в конструкції літаків. Матеріал витримує температуру до 360٥С, йому властива виняткова стійкість до подряпин і ударостійкість, простота в обробці дозволяє створювати різні “дизайнерські” форми. На дні ванни є непомітні кружечки, які від контакту з водою стають злегка шерехаті – це високотехнологічне  антиковзне покриття. Ванна піддається реставрації, хоча в догляді і експлуатаці  важко знайти недоліки.

Є багато інших цікавих матеріалів які використовують для виготовлення ванн, деякі з них популярні, а деякі взагалі одиничні екземпляри.

Порівняльна таблиця по характеристиках матеріалів

матеріал довго-

вічність

вартість додаткові функції догляд зовнішній вигляд користь та еко
акрил + +++
кварилова + +++ +++ + +
сталь + + * +
чавунна +++ +* + ++
керамічна + + + +++ +
мідна ++ * + +++ +++
натуральний мармур ++ * +++ +
литий мармур ++ ++ + ++ +
дерево + * +++ +++
скло ++ + + +
люмініст ++ ++ +++   +

* Стальні ванни дуже шумні, тому додаткові функції на них не варто встановлювати.

* Чавунні, мармурові, мідні, дерев’яні та інші ексклюзивні матеріали – установка можлива але не доцільна, тому що матеріали не пластичні та вмонтування додаткових функцій дорого коштує.

Види типи і форми

Новітні технології і властивість матеріалів виготовляти різні форми ванн дають нескінченну кількість варіантів для споживача, перед яким стоїть нелегкий вибір.

У першу чергу слід звернути увагу на розміри та пропорції, так як це не просто цифри, а від цього залежить положення тіла (сидяче, напівлежаче, лежаче). Відповідно до розміру ми підбираємо місце розташування і розраховуємо об’єм води.

Ванни бувають:

  • окремо стоячі
  • пристінні
  • вмонтовані
  • вмонтовані в підлогу

окремо стоячі ванни

пристінні ванни

вмонтованні

вбудовані в підлогу

Пристінні формою бувають

  • прямі – прямокутні, півовальні;
  • кутові – симетричні та асиметричні.

Прямі відрізняються за формою в середині чаші – вигини для підтримки рук, голови, в кутових крім цього часто облаштовують місце для сидіння, де зручно приймати душ.

Окремо стоячі ванни бувають таких форм:

  • круглі
  • овальні
  • квадратні
  • прямокутні
  • у вигляді чаші
  • на ніжках
  • на п’єдесталі

Перелічені форми є стандартом, в основному фабричного виготовлення, Інші – екслюзивні форми, виготовляються під замовлення і частіше всього вручну.

Оздоблення та декор

В оздобленні ванної використовують найрізноманітніші творчі техніки – художній розпис, різьба, накладні барельєфні скульптури, карбування, мозаїка, інкрустація. Можна навіть зустріти такі незвичайні варіанти, як ванну обтягнену шкірою або обплетену ротангом.

Додаткові функції для ванни

Важко визначити, за що більше люблять ванну оснащену додатковими функціям: чи за приємні відчуття і релакс, чи за користь для здоров’я. Новітні технології розвивають функціонал ванної до такої степені, що важко перелічити можливі варіанти, ми зупинимось на найпопулярніших.

  • гідромасаж

Покращує тонус м’язів і циркуляцію крові, укріпляє структуру шкіри. Винахідником вважається італієць Кандидо Джакузі, звідси народна назва гідромасажної ванни. Вартість залежить від кількості форсунок, які нагнітають струмінь води, мінімум 6-8 шт. Гідромасаж повинен проходити по анатомічних зонах, для цього дюзи ( форсунки) повинні бути розставлені ергономічно правильно. 

  • аеромасаж

Розслабляє. Принцип роботи такий самий як і гідромасаж тільки  замість води подається кисень.

  • ультразвуковий масаж

Новинка в гідромасажі, він діє глибоко і є дуже ефективним. Ультразвук проникає в шкіру на 2-3 см. і викликає почергове звуження і розширення клітин, що відбувається з частотою 3 млн. разів на секунду. Завдяки цьому створюється унікальний ефект для шкіри.

  • система авто дезінфекції

Спрощує догляд за ванною. За допомогою кнопки подається спціальна речовина, яка потім автоматично змивається.

  • ефект туману

Апарат випускає пари схожі на туман. Візуальний ефект тропічного ранку призначений для релаксації і підготовки шкіри до косметичних процедур.

  • генератор озону

Вживання озонну – новітня медична технологія, чинить бактерицидну, вірусоцидну, фунгіцидну, імунодуплюючу та проти гіпоксії. Немає побічних ефектів.

  • аромотерапія

Вбудований резервуар для спеціальних ароматичних катриджів. Система дозволяє проводити ароматерапію без додавання масел у воду, аромат подається через систему аеромасажу, з підігрітим повітрям.

  • хромотерапія

Вплив на організм людини світлом і кольором, а саме на нервову систему, біоритми та психологічний стан.

  • сенсорне управління

Кнопки управління і регулювання всіма видами масажу вмонтовані в стінки ванни, щоб не відволікати від естетичного вигляду ванни.

  • дистанційне управління

Водонепроникний пульт дистанційного управління керує функціями гідро-, аеро- і ультразвукового масажу, також управляє світлом, музикою, ефектом туману і фунціями дезинфекції. Простий в використанні і може плавати на поверхні води.

  • автоматичне регулювання температури води

Автоматичний змішувач потоків холодної та гарячої подає і підтримує задану температуру.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

При виборі масажних чи інших додаткових функцій рекомендовано встановити на ванну знімну панель, чи передбачити інший варіант доступу до технічних частин та систем, щоб при необхідності легко було виправити неполадку. Ревізійний люк повинен бути щонайменше 50х50 см.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Можна довго писати про функції і відчуття, але поки не спробуєш, той не взнаєш! Однак можна зробити висновок, що ванна  буває дуже різною, і її вибір не лише діло стилю і смаку, а й принциповий підхід до здоров’я, відпочинку і навіть способу життя.

Більше цікавих ідей для ванни можна знайти на дошці  https://www.pinterest.com/katerynakhomychukdesign/%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%B0/